Kaip dažnai einate apsipirkti į prekybos centrą? O kaip dažnai naudojate plastikinius maišelius vaisiams ir daržovėms susidėti? Tikriausiai beveik kiekvieno apsilankymo metu. Yra trys žmonių tipai: pirmasis jau atkreipia dėmesį į „zero waste“ (ang. „jokių šiukšlių“) judėjimą ir vartojimo mažinimą, antrasis vis dar ieško sprendimų ir dar tik pradeda kovoti su plastiko išmetimu, o trečiajam maišelis – tik smulkmena, kuri negali dar labiau pakenkti aplinkai. Tačiau plastikiniai pirkinių maišeliai, kurių vos per 60 sekundžių sunaudojama apie 1 mln. (ar gali tuo patikėti?), yra itin rimta aplinkos taršos problema. Taigi, šiandien kalbėsime apie eko maišelių naudą ir kodėl verta rinktis daugkartinius stilingus maišelius, kurie gali būti naudojami parduotuvėje, vietoje kuprinės, krepšio ir net rankinės.
Nors sunku patikėti, kad pasaulis kas minutę sunaudoja tiek daug plastikinių maišelių, galime pažvelgti ir į situaciją Lietuvoje, kuri, deja, taip pat yra labai skaudi.
Skaičiuojama, kad kiekvienas lietuvis per metus vidutiniškai sunaudoja 466 maišus. Įsivaizduokite, kiek tai kainuoja! Pagalvokite, kiek sutaupytumėte, jei turėtume 1-3 daugkartinius maišelius. Plastikinis maišelis suyra per maždaug 500 metų, o drabužių parduotuvėse naudojami storesni maišeliai gali suirti per 1000 metų. Apskaičiuota, kad plastikinio maišelio panaudojimas vidutiniškai užtrunka vos 12 minučių. Labiausiai šokiruoja tai, jog visame pasaulyje mažiausiai perdirbama būtent plastiko atliekų. Vos kelias minutes naudojamas maišelis vėliau šimtus metų teršia mūsų aplinką.
Daugkartinio naudojimo maišelių privalumai.
Skatinant gamtosaugą, daugkartinių maišelių rūšiavimas ir naudojimas yra pirmas svarbus žingsnis siekiant šio tikslo. Visų pirma, daugkartiniai maišeliai yra geras būdas sutaupyti ir pakeisti blogus įpročius. Antras svarbus veiksnys, kodėl vertėtų atsisakyti plastikinių maišelių, yra tas, kad daugkartiniai maišeliai gali būti naudojami kaip stiliaus akcentas. Medžiaginiai maišeliai gali būti papuošti išskirtiniais paveikslėliais ar įdomiais užrašais. Gerai paieškoję tikrai rasite sau patinkantį. Trečia, tokio tipo maišeliuose dažniausiai naudojami patvarūs neaustiniai audiniai, todėl krepšys tikrai bus patvarus ir ilgalaikis. Taip pat daugkartinių maišelių gamyboje dažnai naudojamos perdirbtos medžiagos, o tai tik sustiprina ekologinį mąstymą.
Naujų įpročių formavimas gali būti sudėtingas, todėl pateikiame keletą patarimų kaip nepamiršti daugkartinio pirkinių maišelio. Pirmiausiai, vertėtų įsigyti bent keletą, įvairių dydžių ar dizainų daugkartinių maišelių. Jie turi būti kompaktiški bei patogūs, kad puikiai tilptų į rankinę.
Idealu, jei daugkartinis maišelis gali būti sulankstomas į mažą pakelį, kurį būtų galima prisikabinti prie raktų ir naudoti kaip raktų pakabuką. Taip pat stenkitės maišelius laikykite gerai matomoje vietoje, kad einant pro duris nepamirštumėte jų pasiimti. Panaudoję daugkartinį maišelį, visada padėkite jį atgal į tą pačią vietą iš kurios paėmėte. Meskite sau iššūkį – pamėginkite dvi savaites išsiversti be plastikinio maišelio. Garantuojame, jog pirmomis dienomis bus nelengva, bet vėliau net nebekils minčių, kad gali būti kitaip. Stilingus maišelius rasite čia. Jie ne tik madingi ir gražūs, bet ir itin ekologiški. O prie jų puikiai tinka ir kepurės.