Pomėgis (hobis) – tai veikla, kurią žmogus pats pasirenka atsižvelgdamas į savo skonį ir talentą ir ja mėgaujasi.
Mokydamiesi mokykloje, beveik visi vaikai turi papildomų užsiėmimų. Savo ar tėvų noru jie lanko vieną ar kelis būrelius, vėliau patys atsirenka, kam teikia pirmenybę ir toliau laisvalaikiu praktikuoja mėgstamą veiklą. Bėgant laikui, atsirandant daugiau atsakomybių (darbas, šeima, vaikai), laisvo laiko, kurį galėtume skirti pomėgių paieškai vis mažėja.
Jei vaikystėje jums pasisekė surasti tikrai mėgstama hobį, ko gero, bent jau retsykiais jį prisimenate. Tačiau, jei iki šiol neradote nei vienos tikrai mėgstamos veiklos, maža tikimybė, kad suaugę rasite laiko ir motyvacijos pomėgio paieškoms. O derėtų. Žinoma, lengviau yra po ilgos darbo dienos grįžti namo ir įsijungti televizorių ir ilsėtis ant sofos, nei eiti kažką daryti. Tačiau, nors dauguma žmonių teigia neturintys laiko mėgstamoms veikloms – pomėgiams, tačiau kasdienis ar bent jau kartą per savaitę laiko skyrimas pomėgiui suteikia teigiamų psichologinių naudų ir mažina stresą.
Pomėgis gali ne tik pagerinti mūsų nuotaiką ir savijautą, bet ir suteikti tam tikrą prasmę gyvenime. Kaip fizinis aktyvumas yra svarbus mūsų kūno atsipalaidavimui, lygiai taip pat protui svarbus minčių atpalaidavimas. Tyrimai rodo, kad žmonėms, kurie užsiima mėgstamu pomėgiu, mažesnė tikimybė kentėti nuo depresijos, nerimo, pykčio ir kitų neigiamų jausmų.
Pomėgis gerina nuotaiką, mažina stresą
Pasak Filadelfijos (JAV) Temple Universiteto medicinos mokyklos tyrėjų, užsiėmimas hobiu stimuliuoja sritis smegenyse, kurios atsakingos už mintis ir jausmus apie požiūrį į gyvenimą. Pozityvi stimuliacija, atsirandanti užsiimant mėgstama veikla skatina pozityvius jausmus ir mintis.
Pomėgis padeda susitelkti
Hobis taip pat gali padėti pagerinti gebėjimą susitelkti į tam tikras užduotis. Susitelkiant gaminami neuromediatoriai, kurie padeda išskirti susidomėjimo, susitelkimo ir entuziazmo hormonus.
Pomėgis padeda mažinti patiriamą stresą
Užsiimdamas mėgstama veikla žmogus išsikrauna, bent laikinai pamiršta nerimą keliančias darbo ar asmenines problemas. Pomėgis tampa tarsi ramybės oaze nuolat skubančiame gyvenime. Užsiimdami mėgstama veikla laisvu laiku, galite pamiršti apie nesėkmes darbe ar pykčius su artimais žmonėmis. Taip pat pomėgiai, kuriuose reikia fizinės veiklos, teigiamai veikia laimės hormonų gamybą.
Pomėgis padeda atstatyti vidinę pusiausvyrą
Jei nesijaučiate patenkintas savo darbu, dabartiniai santykiai ne visada suteikia pilnavertę laimę ar tiesiog jaučiatės pasimetęs gyvenime, pomėgio suradimas ir reguliarus užsiėmimas mėgstama veikla gali padėti atstatyti savo vidinę pusiausvyrą.
Pomėgiai sujungia žmones
Jūsų profesija ar gimtasis miestas gali tapti ryšio su kuo nors artimiau susipažinti pagrindu, tačiau daug didesnė tikimybė, kad greičiau bendrą kalbą rasite kalbėdami apie vienodus pomėgius. Galbūt mėgstate sodininkystę ar boulingą? Galbūt savanoriaujate ar mėgstate keliauti? Tai temos, kurios greičiausiai padės surasti bendraminčių tarp įvairių lyčių, amžiaus ir ekonominių grupių žmonių. Taip pat su bendraminčiais galite susipažinti įvairiuose forumuose, kur kalbama apie hobius, specifinėse reikmenų parduotuvėse, ar mokymo užsiėmimuose.
Pomėgis padeda išlikti jauniems
Laimingiausi senjorai yra tie, kurie vis dar sugeba gyventi pakankamai aktyvų gyvenimą ir turėti socialinio poreikio realizavimo galimybes. Jei iki pensijos nesugebėjote susirasti be darbo kitos mėgstamos veiklos, išėjus iš darbo, gali būti sunku užpildyti laiką prasminga veikla.
Pomėgiai skatina kūrybiškumą
Dauguma pomėgių reikalauja kūrybiškumo, o kūrybiškumo ieškojimas ir puoselėjimas įvairių užsiėmimų metu gali duoti didžiulę naudą kūrybiškumui darbe.
Pomėgis didina pasitikėjimą savimi
Kažko naujo išmokimas, ar tobulėjimas tam tikroje srityje kelia žmogaus savivertę, o kartu ir pasitikėjimą savimi. Šiuolaikiniame darbe pareigos atsakomybės keičiasi labai greitai, tad esame nuolat priversti mokytis naujų dalykų. Pasitikėjimas savimi, kurį įgyjate keldami sau iššūkius mėgstamų užsiėmimų metų gali padėti pasiruošti lengviau priimti iššūkius ir greičiau mokytis darbe.
Pomėgis padeda atrasti ryšį su savimi
Ko gero vienas geriausių aktyvių savęs pažinimo būdų yra hobis. Nėra svarbu, koks jūsų hobis, svarbiau, kad apskritai jį turėtumėte. Hobis – tai laikas, kurį skiriate tik sau. Stebėkite, su kokia motyvacija įtraukiate mėgstamas veiklas į savo darbotvarkę.
Pomėgis gali tapti alternatyviu karjeros pasirinkimu
Daugybė žmonių savo mėgstamiausią veiklą – pomėgį pavertė savo karjera. Kas gali būti geriau, jei uždirbti pinigus užsiimant sau labiausiai patinkančia ir labiausiai motyvuojančia veikla?
Pomėgis – viso gyvenimo malonumas
Daug žmonių galvoja, kad pradės užsiimti mėgstama veikla, kai išeis į pensiją. Tačiau dažnai praleidžiamas tas aspektas, kad išėjus į pensiją bus mažiau jėgų ir imlumo mokytis naujiems dalykams. Kam taupytis laimę ateičiai, jei jau dabar galite pradėti džiaugtis mėgstamu užsiėmimu?
Pomėgis – nepriklausomas vidinis malonumo šaltinis
Vietoj to, kad priklausytumėte nuo kitų malonumo šaltinių, tokių kaip filmai, draugai, pomėgis yra veikla, kuria galite užsiimti vieni ir kada panorėję. Negalite tikėtis, kad kai jūs norėsite atsipalaiduoti ar pasilinksminti šalia jūsų bus kitas žmogus. Labai svarbu turėti veiklą, kuria galėtume užsiimti pats, kuri teiktų jums malonumo ir nedarytų jūsų priklausomu nuo kitų žmonių.
Pomėgiai padeda atrasti talentus
Žinoma, darbe taip pat galite atskleisti tam tikrus, galbūt net geriausius savo gebėjimus, tačiau ko gero nei viename darbe negausite įvairiapusiškų užduočių, kurios leistų atrasti dar nežinomus savo talentus.
Pomėgis padeda geriau planuoti savo laiką
Kaip teigia Parkinsono dėsnis – atlikti darbą užtrunką tiek laiko, kiek jam jo paskiriate. Kitaip tariant – bet kurį darbą galite padaryti ir per trumpesnį laiko tarpą, jei turite motyvacijos likusį laiką skirti mėgstamam užsiėmimui.
Pomėgis sukuria pozityvius jausmus, gerina nuotaiką, didina laimės suvokimą, mažina stresą, gerina produktyvumą darbe. Piešimas, tapyba, rašymas, siuvimas, mezgimas, keramika, slidinėjimas, vaikščiojimas, keliavimas ir dar daugybė kitų – užsiėmimai, kurie gali padėti jums gauti visas pomėgių teikiamas naudas. Laiko pomėgiui – su darbu nesusijusiai mėgstamai veiklai – skyrimas didina kūrybiškumą, padeda labiau atsipalaiduoti ir mėgautis gyvenimu. Visi hobiai turi savų psichologinių naudų.
Patarimai, renkantis pomėgį
Jei dar neturite pomėgio, ar norite išbandyti ką nors naujo, pateikiame keletą patarimų, kuriuos galite apsvarstyti rinkdamiesi naują mėgstamą užsiėmimą:
- Naudinga surasti veiklą, kurią išmokti jums būtų iššūkis. Žinoma, nekalbame apie itin sudėtingą hobį, kurio mokytis reiktų metų metais, tačiau nuolat bent minimalių pastangų tobulėjimui reikalaujantis hobis padės jums atrasti motyvacijos ir apdovanos didesniu pasitikėjimu savimi ir pasitenkinimo jausmu.
- Pabandykite susitelkti į veiklas, kurioms natūraliai turite bent kiek gabumų. Jei bijote aukščio, ko gero nebūtų protinga rinktis kopimą į akmenuotą kalną. Rinkdamiesi pomėgį, atsižvelkite į savo fizinio pasirengimo lygį, finansus, išsilavinimą bei aistras.
- Apsvarstykite, kiek streso gali jums sukelti hobis. Žinoma, šioks toks adrenalino kiekis yra gerai, tačiau per daug streso ir neigiamų emocijų galintis sukelti pomėgis (pavyzdžiui, kai kurie žmonės nemėgsta grupinių stalo žaidimų) gali pareikalauti papildomo hobio atsipalaidavimui.
[…] Susiraskite hobį – tai padės įprasminti laisvą laiką; […]