Mes visi (ar bent jau absoliuti didžioji dauguma) norime mylėti ir būti mylimi, nepriklausomai nuo to kiek mums metų. Deja, net ir skyrybų skaičiui nuolat augant (Lietuvoje skyrybų rodiklis vienas aukščiausių – išsiskiria vidutiniškai pusę tiek, kiek susituokia (42,6% 2015 m.), vis dar daugelis žmonių dažnai nesupranta tikrųjų nutolimo ir susvetimėjimo priežasčių. Daugiau nei 40 metų šeimos ir santuokos konsultavimo patirtį turintis, ne vieną, itin populiarią knygą parašęs Jed Diamon dalinasi savo patirtimi. Pasak jo, dauguma žmonių ieško meilės ne visai ten, kur ji iš tiesų yra. Jie paprasčiausiai nesupranta, kad trečiajame etape meilė ne pasibaigia, o tik prasideda tikra, ilgalaikė meilė. Taigi, kokie tie meilės etapai pasak santykių specialisto?
1 etapas: Įsimylėjimas
Įsimylėjimas tai natūralus procesas, kuriuo gamta siekia, kad žmogus išsirinktų partnerį ir pratęstų giminę. Įsimylėjimo etape žmogus jaučiasi nuostabiai dėka dopamino (malonumo hormono), oksitocino (meilės hormono), seratonino (laimės hormono), testosterono (svarbiausias vyriškas hormonas) ir estrogeno (moters lytinis hormonas) hormonų antplūdžio. Įsimylėjimas kartu su „galvos pametimu“, negebėjimu susikaupti, užmigti, „drugeliais pilve“ atnešą daug vilčių, svajonių ir planų, kuriuos žmogus projektuoja į savo susižavėjimo objektą. Įsivaizduojama, kad partneris išpildys visus troškimus, suteiks tai, ko nebuvo gauta vaikystėje, įgyvendins visus praeityje kitų neištesėtus pažadus ir taip toliau. Dauguma žmonių šioje fazėje būna įsitikinę, kad šį jausmą (įsimylėjimą) patirs visą laiką. Meilės, laimės, malonumo ir lytinių hormonų (aistros) apakinti žmonės dažnai nesugeba racionaliai įvertinti situacijos šiame etape.
2 etapas: Tapimas pora
Šiame etape, tampant pora, meilė stiprėja. Dažniausiai šiame etape poros susilaukia vaikų. Tiems, kurie jau praėję vaikų auginimo etapą (vyresniems įsimylėjusiems), šiame meilės etape stiprėja ir vystosi poros ryšiai. Tai laikas, kuomet poroje vyrauja bendrumo ir džiaugsmo jausmai. Šiame etape išsiaiškinama tai, ką partneris mėgsta ir ko nemėgsta, taip pat kiekvienas individas poroje šiek tiek prisitaiko, vardan bendros poros gerovės. Praėjus laukinės aistros etapui, šiame etape partneriai jaučiasi artimesni, saugūs, vertinami, mylimi, jaučiamas didesnis bendrumo ir žinojimo, kad rūpi partneriui jausmas. Dažnai šiame etape žmonės įsivaizduoja, kad tai aukščiausias meilės lygis ir jis tęsis amžinai. Deja, po jo ateina 3 meilės etapas.
3 etapas: Nusivylimas
Apie šį etapą niekas nepasakoja, kalbėdami apie meilę ir santuoka. Šiame etape pradeda griūti arba visiškai baigiasi dauguma išyrančių santuokų. Tai periodas, kurio metu anksčiau nuostabiais atrodę dalykai įgauna neigiamą atspalvį bei suteikia negatyvius jausmus. Vieniems šis etapas įsibėgėja lėtai ir jie pamažu pradeda pastebėti, kad viskas nebe taip kaip buvo, ir pokyčiai suteikia daugiau neigiamų jausmų, nei teigiamų. Kitiems viskas gali pasikeisti staiga – tarsi nuspaudus „meilės išjungimo“ mygtuką.
Trečiajame etape partnerius pradeda erzinti net ir mažiausiai dalykai. Kiekvienas iš partnerių jaučiasi mažiau mylimas ir mažiau rūpintis kitam. Paprastai atsiranda įstrigimo, įkalinimo jausmai ir didžiulis noras išsilaisvinti. Didėjant abiejų partnerių irzlumui, pykčiui ar nuoskaudoms, norima nutraukti santykius. Net ir nukreipiant mintis į darbą ar kitus šeimos narius, nepasitenkinimas niekur nedingsta. Dažnai imama svarstyti, kur dingo žmogus, kurį taip mylėjau. Kartais dar bandoma susigrąžinti tuos jausmus ir meilę, kuria buvo džiaugiamasi anksčiau, tačiau dažniausiai nepavysta suvokti, kur ji dingo ar kaip ją susigrąžinti.
Šiame etape, išgyvenęs aukščiau aprašytus jausmus, vienas iš partnerių nusprendžia, jog nori skyrybų arba kartais pasirenkamas „egzistavimo kartu“ kelias, kuomet sutuoktiniai lieka kartu dėl vaikų ar buities, tačiau tarp partnerių nelieka jokio intymumo ir stipresnių romantinių jausmų. Pastebima, kad šiame etape dažnai žmonės suserga tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Ir nors daugeliu atveju žmonėms patariama vengti negatyvių emocijų, ypač artimiausioje aplinkoje, nekentėti ir nutraukti nesėkmingus santykius, vis tik daugiau nei 40 metų konsultavimo patirtį turintis specialistas šiame meilės etape rekomenduoja vadovautis senu posakiu „eidamas per pragarą, nesustok“.
Pozityvus trečiojo etapo aspektas yra tas, kad iš tiesų, po naujomis, negatyviomis iliuzijomis apie save ir savo partnerį, giliai viduje vis dar yra likusi tikroji meilė. Šiuo metu suteikiama galimybė tapti labiau mylinčiu ir partnerį vertinančiu žmogumi, nesiremiant įsimylėjimo fazėje susikurtomis „idealaus“ partnerio projekcijomis.
4 etapas: Tikros, ilgalaikės meilės kūrimas
Vienas iš privalumų, kurį gauname trečiajame etape pasijautę itin nelaimingi yra tai, kad galima išsiaiškinti, kas konkrečiai sukelia didžiausią skausmą ir konfliktus.
Dažnai žmonės iš vaikystės, iš savo šeimų atsineša nemažai žaizdų ir galbūt net traumų, kurios vienu ar kitu momentu pasireiškia ir griauna santykius. Jas pastebėjus, labai svarbu imtis tam tikrų veiksmų, norint turėti sveikus, tikrus ir pilnavertiškus santykius.
Nenutrūkstami tyrimai patvirtina, kad vaikystės traumos gali turėti didžiulį poveikį fizinei, emocinei sveikatai, racionalumui. Išsiaiškinus labiausiai santykiams kenkiančius partnerių įpročius, charakterio savybes ar tam tikrą elgesį vienų ar kitų situacijų metu, labai svarbu, kad partneriai, geriausia kartu, palaikydami vieną kitą, imtųsi šių problemų sprendimo. Kartu sprendžiant problemas, atsiranda bendrumo jausmas, dažniausiai partneriams grįžta meilės, artumo, rūpinimosi vienas kitu ir vieningumo jausmai. Kiekvienam žmogui gera būti su partneriu, kuris jį myli tokį, koks yra. Supranta ir priima su visais trūkumais.
Šiame meilės etape tai pat suprantama, kad prieš tai buvusių nesutarimų priežastys yra ne neapykanta ar meilės trūkumas, o iš vaikystės atsinešti emociniai sužalojimai, kurie gali pasireikšti įvairiausiomis formomis – nuo pavydo, nepakantumo, iki negebėjimo išsikalbėti, išsakyti savo jausmus ir panašiai. Pradėjus nustatyti ir eliminuoti didžiausius santykiams kenkiančius aspektus, partneriai auga kartu, stiprindami savo bendrystę.
5 etapas: dviejų žmonių galia, keičiant pasaulį
Nors tiesiogine prasme tai skamba utopiškai, vis tik du vienas kitą mylintys partneriai turi didžiulę galią daug pasiekti. Tai gali pasireikšti tiek vaikų auklėjimo, tiek laisvalaikio projektų, bendro verslo ar individualios karjeros srityse. Ne vienas tyrimas yra patvirtinęs, kad partnerių palaikymas ir meilė yra vienas iš stipriausių sėkmingos karjeros ir didelių pasiekimų pamatų.