Ar jūs turite tikslų? Kokie yra jūsų troškimai? Kur veda jūsų veiksmai, kuriuos atliekate kasdien? Ar tai tikrai nuves link jūsų troškimų?
Turbūt retas iš mūsų skiriame pakankamai laiko galvojimui, ką norime pasiekti savo gyvenime. Tai suprantama – visi gyvename užimtus gyvenimus: dažniausiai visą dieną dirbame, mokomės, sportuojame, lankome įvairiausius užsiėmimus, susitinkame su draugais, artimaisiais ir t.t. O kai grįžtame vakare namo, jaučiamės pavargę ir leidžiame laiką prie televizoriaus, internete skaitome naujienas ir domimės kitų gyvenimais socialiniuose tinkluose. Kitaip tariant, mes esame taip užsiėmę, kad neberandame laiko pasidomėti savo pačių gyvenimu.
Tačiau prisiminkite – jūs esate vienintelis žmogus žemėje, kuriam tikrai rūpi jūsų gyvenimas ir tik jūs galite jį pakreipti jums palankia linkme. Tikslų nusistatymas padės jums tai padaryti, todėl labai svarbu suprasti tikslų svarbą ir reikšmę bei taikyti tai kiekvieną savo gyvenimo dieną.
Kas yra tikslai?
Tikslas, tai galutinis to, ko trokštate pasiekti, rezultatas, turintis vieną ar keletą uždavinių, kurie turėtų būti atlikti per tam tikrą laiką.
„Pradėkite nuo pabaigos, savo mintyse“ – Stephen Covey
Kodėl svarbu nusistatyti asmeninius tikslus?
Profesionalūs sportininkai, sėkmingi verslininkai, mokslininkai ir kiti daug pasiekę žmonės – visi jie nusistato tikslus. Tai suteikia jiems ilgalaikę viziją ir motyvaciją to siekti. Tai sutelkia visas jų žinias, padeda kontroliuoti laiką ir energijos išteklius ir leidžia išnaudoti visą savo potencialą bei pasiekti aukštumų.
Nusistatydami aiškius ir konkrečius tikslus jūs galėsite nuolat stebėti savo progresą ir didžiuotis savo pasiekimais, kurie anksčiau atrodė nepasiekiami. Siekiant tikslų išaugs jūsų pasitikėjimas savimi, geriau suprasite savo galimybių ribas ir kompetencijas.
Be tikslų jūs švaistote savo laiką ir energiją veltui. Įsivaizduokite, kad rankose laikote lanką su strėle ir taikotės į taikinio centrą, tačiau viena problema – nėra taikinio. Į kur tuomet šausite? Ir ar ten iššovę, būsite patenkinti rezultatu?
Tai yra puikus pavyzdys, ko vertas gyvenimas, kai neturite tikslo (taikinio) savo mintyse. Net ir turėdami didžiulį potencialią bei talentą rizikuojate visą gyvenimą, nuolat šaudyti pro šalį ir nepasiekti nieko reikšmingo, vien dėl to, kad nežinote, ko iš tiesų norite. Jūs galite turėti iliuziją, kad darote labai daug dalykų, bet kol tai neveda jūsų tikslo link, rezultate, tai prilygsta nieko nedarymui. Jūs galite turėti bendrą supratimą, ką jūs norite daryti, bet kol aiškiai sau neišsikelsite konkretaus tikslo, niekada neišnaudosite savo pastangų tinkamai. Tikslų nustatymas suteikia gyvenimui aiškumo. Tai užtikrina, kad Jūsų pastangos, laikas ir energija būtų nukreipti į tai, kas jums tikrai svarbu, be to tai padeda gyventi sąmoningesnį gyvenimą.
Tikslai padeda nesiblaškyti. Nusisatydami tikslus, mes apsaugome save nuo išorinių trukdžių ir, kai mintyse aiškiai matome galutinį tikslą, einame per gyvenimą kur kas užtikrinčiau. Pavyzdžiui, jei išsikelsite tikslą sutaupyti atostogoms, jūs atsisakysite nereikalingų pirkinių ir pardavėjas neįsiūlys jums naujo televizoriaus, nes aiškiai žinosite, kad tai sutrukdys jums išvažiuoti atostogų. Šiuo atveju jūs aiškiai žinote, ko norite ir neleidžiate žemesnio prioriteto dalykams išmušti jūsų iš kelio. Jeigu neturėtumėte išsikėlę šio tikslo ir turėtumėte atliekamų pinigų, pardavėjas turėtų kur kas daugiau šansų.
Tikslai padeda įveikti atidėliojimą. Išsikeldami tikslą, įsipareigojame sau jį įvykdyti laiku. Tai yra esminis skirtumas tarp tikslų ir tiesiog noro, kažką padaryti. Kai kažką užsinorite nuveikti, nėra labai svarbu, kada ir ar iš vis tai baigsite. Įsipareigojimas sau padeda įveikti tingumą ir norą atidėti sudėtingesnes užduotis kitai dienai. Tačiau prisiminkite, kad jei nusistatote tikslą kažką pasiekti per mėnesį, pusę metų ar dar ilgesnį laiko tarpą, būtinai jį suskaldykite į tarpinius tikslus, kitaip ši savybė taip efektyviai nesuveiks.
Tikslai motyvuoja. Jeigu kada nors skundėtės motyvacijos stoka, šitą dalyką privalote atsiminti visiems laikams: niekas taip gerai nemotyvuoja, kaip tikslai. Tikslai yra mūsų vidinių troškimų atspindys, o troškimai ir yra tai, kas mus motyvuoja judėti pirmyn. Dėl to galime prieiti prie išvados, kad tikslai yra motyvacijos pagrindas. Nusistatę tikslą jūs jau pradedate savo kelionę link to, ko trokštate ir nujaučiate koks geras jausmas jūsų laukia tada, kai tai pasieksite. Tikslai yra kuras Jūsų motyvacijai, jie palaiko jus net tada, kai judėti į priekį tampa sunku.
Tikslai leidžia stebėti ir išmatuoti progresą. Tai yra dar vienas puikus tikslų privalumas. Būtent tai jums leidžia stebėti savo efektyvumą ir gana tiksliai numatyti, kiek trūksta laiko ir kitų išteklių iki tikslo pasiekimo. Šio progreso matymas motyvuoja jus pats savaime, nes galite nuolat matyti, kaip judate savo tikslo link ir lieka vis mažiau iki trokštamo rezultato. Taip pat aiškus matymas ir situacijos valdymas apsaugo jus nuo galimos panikos ir kitų emocinių trukdžių.
Tikslai leidžia išnaudoti visą savo potencialą. Jei neturite tikslų, jūsų sąmoningumo lygis yra pakankamai žemas, dėl to didžiąją laiko dalį elgiatės taip, kad tiesiog jaustumėtės saugiai ir patogiai. Kitaip tariant, tikslų neturėjimas uždaro jus į tam tikrą vakuumą, vadinamą komforto zona. Tai yra tikrai labai patogi ir saugi zona, tačiau ji apriboja jus nuo bet kokio progreso ir tobulėjimo, o tai jums neleidžia būti geriausiu, kokiu galėtumėte būti ir išnaudoti viso potencialo.
Tikslų nusistatymas paskatina jus atrasti naujas teritorijas, pažinti naujus dalykus, peržengti savo įsivaizduojamas galimybių ribas, atrasti savo potencialą, apie kurį anksčiau galbūt net nežinojote ir patirti tai, ko dar nesate patyrę. Tai yra viskas ko reikia, kad nuolat tobulėtumėte.
Pavyzdžiui, jei nusistatysite tikslą nubėgti tam tikrą atstumą, per tam tikrą laiką, jūs iš visų jėgų ir stengsitės nubėgti per užsibrėžtą laiką arba net greičiau ir nesitenkinsite atsitiktiniu rezultatu.
Nuo ko pradėti?
1 žingsnis – nusistatykite viso gyvenimo tikslus. Pirmiausia nuspręskite, ką norite pasiekti per savo gyvenimą. Viso gyvenimo tikslų nusistatymas leidžia suprasti bendrą perspektyvą, o tai formuoja ir adaptuoja visus ateityje daromus sprendimus.
Norėdami gyventi kokybišką ir subalansuotą gyvenimą, kuriuo būtumėte visiškai patenkinti, turėtumėte nusistatyti tikslus svarbiausiose gyvenimo kategorijose:
- Karjeros tikslai – Kokį lygį norite pasiekti šioje srityje arba kuo norite nusipelnyti savo profesinėje srityje?
- Finansiniai tikslai – kiek norite uždirbti?
- Mokymosi tikslai – Ar yra žinių kurias jūs trokštate įgyti? Kokių žinių ir įgūdžių jums prireiks bandant pasiekti kitus tikslus?
- Šeimos tikslai – Ar norite tapti tėvu? Jeigu taip, kokiu tėvu norite būti savo vaikams? Kokių santykių norite su šeima? Kaip užtikrinsite šeimos gerovę?
- Požiūrio tikslai – Ar kokios nors nuostatos jus stabdo? Ar kartais elgiatės taip, kaip jums patiems nepatinka?
- Sveikatos tikslai – Ar yra sportiniai tikslai, kurių norėtumėte pasiekti? Ar norėtumėte sulaukti senatvės būdamas geros sveikatos? Kokių priemonių imsitės, kad to pasiektumėte?
- Malonumo tikslai – Kaip jūs norėtumėte leisti laisvalaikį? Ar yra koks nors malonus dalykas, kurio dar neišbandėte, bet norėtumėte išbandyti?
- Socialiniai tikslai – Ar norėtumėte pasaulį padaryti geresniu? Ar norėtumėte geriau sutarti su žmonėmis? Jeigu taip, kaip?
- Dvasiniai tikslai – Ar norėtumėte jausti dvasinę ramybę? Ar norėtumėte gyventi harmoningą gyvenimą?
Praleiskite šiek tiek laiko galvodami apie šiuos dalykus ir sugalvokite bent po 3 tikslus kiekvienoje kategorijoje, kuriuos pasiekti jūs tikrai norėtumėte. Tada apsvarstykite viską dar kartą ar tie tikslai tikrai yra reikšmingi ir ar tikrai jų turite pakankamai. Ar tai yra tikrai tai, ko norite jūs, o ne jūsų antroji pusė, tėvai ar darbdavys.
Dabar užduokite sau šiuos 6 svarbius klausimus ir permąstykite viską dar kartą:
- Ką jūs darytumėte ir kaip gyventumėte jeigu šiandien sužinotumėte, kad jums liko gyventi tik 6 mėnesiai? Šis klausimas padės jums susikoncentruoti į savo vertybes ir dalykus, kuriuos norite pasiekti ar padaryti, kol nesibaigė jūsų laikas.
- Ką darytumėte, jeigu šiandien laimėtumėte 1 milijoną eurų? Ką keistumėte savo gyvenime? Pavyzdžiui, jeigu tokiu atveju ir toliau norėtumėte dirbti tą darbą kurį dirbate dabar, vadinasi jūsų pasirinkimas dėl darbo buvo teisingas, nes dirbate savo svajonių darbą.
- Ką visada norėjote padaryti, bet vis dar neišdrįsote? Šis klausimas padės išeiti iš savo komforto zonos.
- Kas jums teikia didžiausią pasitenkinimą jūsų gyvenime? Galbūt tai ir yra dalykas iš ko turėtumėte pragyventi ir jums daugiau niekada nereiktų dirbti (jeigu to nenorite)?
- Įsivaizduokite, kad turite vieną norą, kuris jums kurioje nors srityje garantuotų sėkmę, kokį norą sugalvotumėte? Šis klausimas leidžia sužinoti kuo jūs tiktai norite būti gyvenime, nes panaikina visus limitus, kuriuo susikuriame savo galvoje
- Pabandykite įsivaizduoti savo laidotuves ir žmones susirinkusius į jas: ką norėtumėte, kad žmonės apie jus kalbėtų? Kokias jūsų savybes pabrėžtų, kaip geriausius jūsų asmeninius bruožus? Už kokius pasiekimus jus girtų? Arba ko nenorėtumėte girdėti iš susirinkusių artimųjų?
2 žingsnis – nusistatykite mažesnius tikslus. Kai tik nusistatėte viso gyvenimo tikslus, nusistatykite mažesnius, penkmečio tikslus, kuriuos reikia įgyvendinti, kad pasiektumėte viso gyvenimo tikslus. Tada tuo pačiu principu nusistatykite tikslus 1 metams, 6 mėnesiams, 3 mėnesiams ir 1 mėnesiui. Visi šie mažesni tikslai turi būti pagrįsti ankstesnius planu.
Pradžioje jūsų mažesni tikslai gali prasidėti nuo knygų skaitymo ir informacijos arba tam tikrų įgūdžių ugdymo, kurie reikalingi didesniems tikslams. Tai jums padės pagerinti gyvenimo kokybę ir įgyti realistiškesnį požiūrį į save ir gyvenimą.
Galų gale peržiūrėkite savo planus dar kartą ir įsitikinktie, ar pasiekti tikslai leis susikurti tokį gyvenimą, kokio norėtumėte.
Kaip suformuoti tikslą teisingai?
Vienas iš labiausiai šiomis dienomis paplitusių tikslų kriterijų apibrėžimų vadinamas „SMART“. Pagal šį apibrėžimą, tikslas turėtų būti:
- Konkretus (Specific) – aiškiai suformuluotas, pavyzdžiui, jei jūsų tikslas įsigyti naują automobilį, tai turite tiksliai žinoti koks tai automobilis ir kokia jo kaina rinkoje.
- Išmatuojamas (Measurable) – kiekybiškai arba vertinant progresą – turite nuspręsti, kaip įvertinsite, kad jau pasiekėte savo tikslą: kokie rodikliai, faktai, įgyjimai, įvykiai ar pasiekimai jūsų gyvenime reikš, kad išsikeltas tikslas pasiektas.
- Pasiekiamas (Attainable) – tikslas privalo būti pasiekiamas, atsižvelgiant į turimus ir galimai pasiekiamus išteklius, įskaitant ir kompetencijas.
- Aktualus (Relevant) – tikslas turi jus dominti ir būti jums vienaip ar kitaip vertingas.
- Apribotas laike (Time-bounded) – turėti tikslią datą, kada norimas rezultatas gali būti pasiektas ir geriau, kad ta data būtų kuo greičiau. Taip pat, neapribokite savęs užsibrėždami pasiekti tikslą per 1 mėnesį, geriau nusistatykite tai įgyvendinti „per 1 mėnesį arba greičiau“.
Turėkite atskaitingumo strategiją
Gali būti labai sunku dirbti efektyviai dėl tikslų, kurie yra svarbūs, tačiau ne skubūs. Dažnai su šia problema susiduria karjeros ir įgūdžių gerinimo tikslai. Tokiais atvejais visada gerai turėti prižiūrintį asmeninį, pavyzdžiui kolegą arba kitą žmogų kuris jums yra autoritetas, su kuriuo reguliariai pasidalintumėte informacija apie tai, kaip jums sekasi. Turint tokį žmogų, jūs tapsite atskaitingesnis, labiaus stengsitės dėl savo tikslų, nes norėsite padaryti jam kuo geresnį įspūdį.
Surašykite savo tikslus
Vien galvoti apie savo tikslus neužtenka, jums reikia surašyti juos ant popieriaus. Gerai žinomas verslo guru Lee Lacocca, kartą pasakė: „Disciplina, užsirašyti ant popieriaus tai, ką norite pasiekti, yra pirmas žingsnis, kuris padės, jog būtent taip ir nutiktų. Vien kalbant apie tai jūs galite pasiklysti neapibrėžtume ir nereikšminguose dalykuose, dažnai to net nesuprasdami. Bet užrašant savo mintis ant popieriaus yra kažkokia jėga, kuri priverčia jus tapti konkrečiu. Dėl šios priežasties yra kur kas sunkiau apgauti save ir kitus.“ 2006 metais atliktas tyrimas parodė, kad struktūrizuotas ir konkretus planas, yra vienas iš veiksnių, turinčių didelę įtaką tikslų pasiekimui. Tiriamieji, kurie turėjo konkretų planą ir aptardavo jį su savo mentoriumi, buvo labiau patenkinti savo veikla bei 30% produktyvesni (lyginant su tais, kurie neturėjo plano).
Sudarykite veiksmų planą
Nusistatyti ir surašyti savo tikslus nepakanka, jūs taip pat turite žinoti, kaip juos įgyvendinsite. Jau berašant tikslus pagalvokite apie žingsnius, kuriuos reikia atlikti, kad tikslas būtų pasiektas. Rašant žingsnius ir juos įvykdžius išbraukiant, leis pajausti progresą ir kaip artėjate savo tikslo link. Tai ypač svarbus jei jūsų tikslai yra dideli, sudėtingi arba ilgalaikiai.
Vertinkite savo planus
Įsitikinkite, kad jūsų tikslai artimiausiam laikotarpiui nėra paremti pernelyg skubotais projektais. Tokie karjeros arba įgūdžių gerinimo tikslai galbūt ir neatrodo skuboti, bet jie yra svarbūs ir jie turėtų būti bendro plano dalimi. Sujunkite savo tikslus į vientisą laiko juostą, kad galėtumėte juos įvertinti. Peržiūrėkite kiekvieno mėnesio tikslus, ar jūsų planas įmanomas? Pažiūrėję iš šios pusės galbūt norėsite šiek tiek pakoreguoti savo tikslų įgyvendinimo pradžios ir pabaigos datas, kad jie būtų kuo realistiškesni.
Paverskite savo tikslus į kalendorių
Trumpalaikiai tikslai turėtų sudaryti vieną didelį planą ateinančiam ilgesniam laikotarpiui, pavyzdžiui vieneriems metams. Suskaidykite savo tikslus į užduotis ir priskirkite juos kuriai nors dienai. Kad nepamirštumėte, ką jums reikia padaryti, pasižymėkite priminimus savo kalendoriuje. Jums nebūtina suplanuoti kiekvienos dienos metus į priekį, užteks, turėti planą nuo 1 savaitės iki 1 mėnesio laikotarpiui. Tai jums leis geriau suprasti, kiek jums užtruks įvykdyti užduotis artinančias jus prie tikslo bei žinoti, kiek laisvo laiko jūs turite ir atsisakyti tų užduočių, kurių galite ir neįvykdyti dėl laiko stokos.
Nuolat peržiūrėkite savo planą
Stebėkite savo progresą ir apdovanokite save už kiekvieną pasiektą tikslą. Būtent reguliarus savo plano peržiūrėjimas leis pamatyti progresą ir pajausti pozityvų pažangos jausmą. Naudokite tikslus ir pasitenkinimą jų pasiekus tam, kad susikurtumėte neblėstančią motyvaciją ir gerovę savo gyvenime.
Tačiau prisiminkite, kad gyvenimas nuolat keičiasi, atsiranda nauji prioritetai, todėl gali pasikeisti ir tikslai. Galbūt laikui bėgant kai kurie tikslai tapo nebeaktualūs? Galbūt tikslas pasirodė nerealus ir reikalingos korekcijos? Galbūt netinkamai išnaudojate savo efektyvumą? Galbūt pernelyg daug laiko skiriate skubioms užduotims, kurios trukdo laikytis plano?
Kaskart peržiūrėdami savo tikslus, išmoksite kažką naujo iš šio proceso. Tai pagerins jūsų gebėjimą ateityje nusistatyti tikslesnius tikslus ir geriau valdyti savo laiką. Galbūt iš pradžių teisingai suformuluoti tikslą bus sunku, tačiau būtent peržiūrėjimo procesas leis tobulėti tame ir ateityje tai pasiekti daugiau tikslų.
Nusistatykite prioritetus
Jai turite keletą tikslų, suteikite kiekvienam iš jų atitinkamą prioritetą. Tai jums padės išvengti perdegimo būsenos turint pernelyg daug tikslų bei padės susikoncentruoti į tai kas svarbiausia.
“Ką gaunate, pasiekę savo tikslus, nėra taip svarbu kaip tai, kuo tampate siekdami jų” ~Zig Ziglar