Kavą į vandenį, daiktus į įspūdžius, kiekybę į kokybę, spurgą į obuolį – atrodo visai maži pokyčiai, tačiau daugelis patvirtintų, kad jie gali atnešti didžiulius rezultatus, siekiant sveikesnio ir laimingesnio gyvenimo.
- Vietoj savikritikos rinkitės meilę sau. Tokia jau mūsų prigimtis, kad esame linkę koncentruotis į neigiamus dalykus. Pastebėti trūkumus, o ne privalumus, pabrėžti nesėkmes, o ne pasiekimus. Tačiau visuomet galime pakeisti automatines savo smegenų programas. Susirašykite savo gerąsias, labiau savimi rūpinkitės, skirkite sau daugiau laiko, pabrėžkite savo privalumus, tiesiog imkite save labiau mylėti!
- Vietoj apgailestavimo dėl praeities rinkitės svajones apie ateitį. Jei esate ką nors girdėję apie pasąmonės galią (o jei nesate, pats metas perskaityti vieną sėkmingiausių visų laikų, knygą, „Jūsų pasąmonės galia“), ko gero žinote, kad mūsų didžiausi norai, ryškiai įsivaizduoti sąmonėje ir perduoti pasąmonei turi tendenciją išsipildyti. Tad kam švaistyti laiką mintis ar dar blogiau neigiamoms emocijoms dėl praeities, kuri jau praėjo ir nebėra jokių galimybių jos pakeisti, kai galite šį laiką skirti malonioms emocijoms projektuojant savo svajonių ateitį.
- Aukštakulnius iškeiskite į patogią avalynę. Gyvenimas tikrai yra per trumpas kojų skausmams ir sąnarių problemoms. Kai tik galite (žinoma, nesiūlome itin iškilmingomis progomis rinktis sportbačių prie vakarinės suknelės), rinkitės kuo patogesnius batus. Tvarkingi dailūs žemakulniai net ir svarbiausiame darbo susitikime nepadarys blogesnio įspūdžio nei aukštakulniai, kurių nuvargintos kojos teleis jums išspausti dirbtinę šypseną, svajojant apie vakarą, kai galėsite apsiauti patogiomis šlepetėmis.
- Išmokykite sakyti „ne“, vietoj „gerai“. Dažnai pasakyti „ne“ yra labai sunku. Tačiau per daug prisiimtų darbų ir atsakomybės gali jus privesti prie išsekimo ir netgi tapti ligų priežastimi. Prieš sutikdami, apgalvokite, ką iš tiesų galėsite padaryti, neeikvodami daugiau savo laiko, nei norėtumėte tam skirti. Tas pats galioja ne tik dalykiniuose, bet ir asmeniniuose santykiuose. Jei nenorite eiti su draugais į barą, tuomet gražiai atsisakykite. Galbūt tuo metu jums tikrai daugiau naudos duos jogos treniruotė ar naudinga knyga.
- Vietoj darbų atidėliojimo, planuokite. Turite tiek darbų, kad nežinote nuo ko pradėti? Dažniausiai šis scenarijus baigiasi paprasčiausia prokrastinacija. Išvengsite daug nereikalingo streso ir sutaupysite brangaus laiko, jei planuositės savo darbus. Susirašykite darbus prioritetine tvarka. Preliminariai numatykite, kiek gali užtrukti kiekvienas iš jų. Ir susidarykite dienotvarkę. Taip išvengsite įtampą keliančio streso, kad turite tiek nepadarytų darbų, galėsite kontroliuoti progresą bei savo laiką.
- Vietoj keksiukų rinkitės avižinius sausainius. Jei labai mėgstate saldumynus, priešpiečiams vietoj keksiukų galite rinktis avižinius sausainius. Paprastas receptas: 250 g avižų dribsnių, 20 g cukraus, 4 v.š. auksaspalvio sirupo, 50 g sviesto. Sviestą ištirpinkite, tuomet sudėkite visus ingredientus į virtuvinį kombainą ir gerai sumaišykite. Gautą masę sudėkite į keksiukų formeles ir kepkite 180C orkaitėje apie 20 minučių.
- Prekybos centruose įsigytą arbatą pakeiskite arbata iš specializuotų parduotuvių. Gera arbata tonizuoja, suteikia energijos, atgaivina mintis, detoksikuoja organizmą (jei tai žalioji). Rinkitės aukštesnės kokybės arbatą, kurią galite įsigyti specializuotose parduotuvėse (kalbame apie gryną arbatą, ne dirbtiniuose kvapuose išmirkytas arbatžolių liekanas).
- Rinkitės dokumentiką vietoj lėkštos komedijos. Žinoma, kaip jau minėjome, galima surasti net keletą užsiėmimų geresnių, nei TV žiūrėjimas, tačiau kartais norisi atsipalaiduoti ir visiškai nieko neveikti. Jei nenorite nusivilti sugaišę savo laiką nieko vertam filmui, žiūrėti gerus įvertinimus turinčius kūrinius. Dažniau rinkitės dokumentiką. Pasijausite ne tik pailsėję, bet ir sužinosite kažką naujo.
- Rinkitės kokybę vietoj kiekybės. Apkritai pasaulis dabar pereina prie naujos tendencijos – mažiau yra daugiau. Atsikratykite daiktų, kurie jums neteikia džiaugsmo. Tiesiog nuoširdžiai pagalvokite, ar jums tas daiktas reikalingas, ar tik užima vietą ir kelintą sykį turite jį pakelti, kad nuvalytumėte dulkes? Dažniau taikykite 12 mėnesių taisyklę. Jei daikto ar rūbo nepanaudojote per pastaruosius metus – greičiausiai jums jo nereikia.
- Užmerkite košę pusryčiams iš vakaro, kad nereiktų virti ryte. Taip sutaupysite bent 15 minučių laiko, nes vietoj to, kad lauktumėte, kol košė išvirs ir atvės, jums užteks tik ją pašildyti.
- Vietoj to, kad dejuotumėte, būkite dėkingi. Dėkingumas už tai, ką turite, už žmones, kurie jus supa iš tiesų gali padėti mums jaustis laimingesniais ir sveikesniais. Vietoj to, kad dejuotumėte, kad kažkas jums nesiseka, ar kažko neturite, pasistenkite išsiugdyti naują įprotį – kiekvieną dieną prieš užmigdami padėkokite už tai, ką turite. Apgalvokite net ir mažiausias detales, be kurių jūsų gyvenimas būtų liūdnesnis ir būkite už tai dėkingi.
- Televizoriaus žiūrėjimą iškeiskite į knygos skaitymą. Kriminalai, paskalos, gandai, pramoginės programos – tai visiškai jums nereikalinga informacija. kuri jus nutolina nuo realaus gyvenimo ir tikros gyvenimo prasmės. Vietoj to, išsiugdykite įprotį atsipalaidavimui į rankas paimti gerą knygą. Kitų sukauptos žinios, susisteminta informacija, įgyta patirtis suteiks naudos tiek jūsų asmeniniam, tiek profesiniam tobulėjimui.
- Vietoj emocinio valgymo rinkitės meditaciją. Dažnai apėmus nerimui ar susinervinus, griebiamės maisto. Valgant sumažėja streso hormono kortizolio kiekis, mes nusiraminame. Tačiau, deja, dažnai tai veda prie kitos problemos – viršsvorio. Tad siekiant to išvengti, susinervinus eikite ne prie šaldytuvo, o į ramesnę vietą ir pasistenkite bent 5-10 minučių pamedituoti.
- Laiką praleidžiamą socialiniuose tinkluose skirkite mankštai. Jei turite laiko atsidaryti socialinį tinklą, vadinasi turite laiko, kurį galite išnaudoti gerokai naudingiau, nei sekti, ar kas nors iš draugų įkėlė eilinę pietų nuotrauką. Puiku, jei mokate jogos pratimų, turėtumėte atlikti juos, jie padės stiprinti jūsų kūną, sumažins įtampą ir stresą. Jei jogos dar neįvaldėte, galite pradėti visiškai paprastais Tibeto pratimais arba tiesiog visų sąnarių mankšta – pradedant pėdomis, sukite visus sąnarius 10 kartų pagal laikrodžio rodyklę ir 10 kartų prieš.
- Vietoj pasidavimo stresui ir panikai, atlikite sąmoningo kvėpavimo pratimus. Kartais, užklupus dideliam stresui norisi tik verkti ar rėkti ir nebegalite suimti savęs į rankas? Tuo atveju vietoj pasidavimo, atlikite keletą sąmoningo kvėpavimo technikų, kurios padės greitai nusiraminti ir susidėlioti mintims. „4-7-8“ – visai paprasta kvėpavimo technika, kuri taip pat padės greitai atsipalaiduoti. Įkvėpkite, kiek galite giliau skaičiuodami iki 4. Tuomet sulaikykite orą, skaičiuodami iki 7. Galiausiai lėtai ir visiškai iškvėpkite, skaičiuodami iki 8. Įkvėpkite per nosį, iškvėpkite per burną. Kartokite, kol nurimsite.
- Vietoj skubėjimo, geriau kramtykite ir mėgaukitės maistu. Tyrimais įrodyta, kad greitai valgantys žmonės suvartoja daugiau kalorijų. Taip yra todėl, kad sotumo jausmas smegenyse užfiksuojamas (hormonų išsiskyrimu) praėjus maždaug 20 minučių nuo valgymo pradžios. Be to, gerai sukramtydami maistą, išvengsite virškinimo sutrikimų ir skrandžio skausmų, kuriuos gali sukelti prastai sukramtytas ir skrandyje užstrigęs bei pūvantis maistas. Prie viso to, lėtai valgant ir stebint kramtymą, prisidės ir sąmoningumo lavinimas.
- Valgykite prie stalo vietoj to, kad valgytumėte lovoje, žiūrėdami televizorių. Jei valgant jūsų dėmesį blaško televizorius, telefonas, ar kompiuteris, žymiai padidėja tikimybė, kad persivalgysite. Blaškomos smegenys gali laiku nesuvokti, kad kūnas jau gavo maisto ir tinkamai neišskirti hormono. Sotumą pajausite tik tuomet, kai skrandis jau bus perpildytas. Jei valgysite prie stalo, savo dėmesį sukoncentravę į maistą, o ne į ekraną, to išvengsite, nes sąmoningai matysite, kiek suvalgote taip pat ir pasimėgausite maistu.
- Vietoj spontaniško apsipirkinėjimo kasdien, į parduotuvę eikite kartą per savaitę ir tik su sąrašu. Taip sutaupysite ne tik daug laiko, kurio nešvaistysite svarstydami, ko ir kiek dar turite ir ko reikia, bet ir neprisidėsite į krepšelį neapgalvotų ir nereikalingų pirkinių. Sąrašas leis planuoti reikiamo maisto kiekį, neužmiršti reikalingų produktų, tad galėsite sutaupyti laiką nelakstant į parduotuvę dėl užmirštų ingredientų. Taip pat patartina neiti į parduotuvę alkaniems. Alkani nupirksite ne tik didesnį kiekį, bet ir daugiau nebūtinai reikalingų produktų.
- Vietoj energetinio gėrimo, rinkitės 10 minučių miegą. Tuomet, kai apėmus snauduliui negalite leisti sau ištrūkti bent pusvalandžiui pasportuoti, vietoj energetinio gėrimo, kuriame gerokai per daug cukraus, pasistenkite bent 10 minučių pasnausti. Jei esate ofise ir 10 minučių galvos padėjimas kolegosm neatrodytų priimtinas, pabandykite sulaikyti kvėpavimą, kiek galite ilgiau ir tada lėtai iškvėpkite orą. Padidėjęs širdies susitraukimų dažnis greitai pabudins iš miego.
- Bėgant bėgimo takeliu, plokščią takelio padėti pakeiskite į šiek šiek pakilusią („Incline“). Efektas jus pradžiugins. O jei bėgimą pakeisite ir spartų ėjimą, tai jums padėkos ir jūsų sąnariai, kadangi einant jie kur kas mažiau dyla nei bėgant.
- Atsilenkimus pakeiskite į “lentos” pratimą. Itin sparčiai populiarėjantis „lentos“ („plank”) pratimas ne tik padės lavinti ne tik pilvo, bet ir nugaros, sėdmenų raumenis bet ir stiprins ištvermę, gerins laikyseną, spartins medžiagų apykaitą. Beje, atliekant “lentos” pratimą stipriai sumažėje nugaros traumų tikimybė, lyginant su atsilenkimais.
- Sėdėjimą pakeiskite stovėjimu. Sėdint žymiai labiau apkraunama nugara, tad po ilgos darbo dienos ofise ne tik jaučiatės pavargę, bet ir nedžiugina maudimas nugaroje. Išbandykite nauja mada tampantį darbą stovint. Tam, žinoma, jums prireiks aukštesnio stalo, tačiau pasitreniruoti galite kompiuterį pakėlę ant kelių knygų. Be to, stovint sudeginsite daugiau kalorijų. Stenkitės tai taikyti ne tik darbe, bet ir visuomet, kai tik galite. Jūsų nugara jums bus dėkinga.
- Iškeiskite ofiso kėdę į gimnastikos kamuolį. Gali skambėti pakankamai keistai, bet jei neturite galimybės ofise dirbti stovint, pabandykite vietoj kėdės pasidėti gimnastikos kamuolį. Tai padės lavinti kūno balansą, taip pat stiprins pilvo raumenis.
- Iškeiskite snaudimą dieną į treniruotę. Jaučiatės pavargę ir visiškai neturite energijos? Pasportuokite. Nueikite į sporto salę, pabėgiokite ar pasivaikščiokite, padarykite mankštą namuose. Ne tik sudeginsite dalį suvartotų kalorijų, bet ir pasijusite energingesni ir galbūt net atsiras daugiau entuziazmo kitiems darbams.
- Treniruoklius kojoms pakeiskite įtūpstais. Dauguma specialistų dabar jau teigia, kad geriau treniruoti raumenų grupę, o ne atskirą dalį. Tad jei norite dailių kojų, darykite įtūpstus. Taip kartu gražinsite ir užpakaliuką.
- Važiavimą liftu pakeiskite į lipimą laiptais. Ko gero, jau girdėjote šimtus kartus. Pats metas įgyvendinti.
- Pastatykite automobilį šiek tiek toliau įėjimo. 9 valandas praleisdami ofiso kėdėje retai kada turime galimybę pramankštinti raumenis ir sveikatos labui nueiti bent rekomenduojamus 10 000 žingsnių. Nepraleskite progos prie savo sveikatos “pridėti” bent 200-300 papildomų žingsnių. sugaišite vos minute ar dviem daugiau.
- Jei iki šiol sportavote vienas, susiraskite treniruočių partnerį. Nesvarbu, ar mėgstate vaikščioti, bėgioti, plaukioti, eiti į sporto salę ar grupines treniruotes, žmogus, su kuriuo jums smagu leisit laiką, ne tik jus morališkai palaikys, tačiau dažnai ir motyvuos, ypač sunkiausiais momentais, kai norite staiga pakeisti planus ir praleisti fizinį užsiėmimą.
- Vaisių sultis keiskite į visą vaisių. Vaisių sultys itin staigiai padidina cukraus kiekį organizme, be to, netenkate visų naudingų skaidulų, kurias gautumėte valgydami vaisių su odele ir minkštimu. Negana to, gavę tą patį kalorijų kiekį, po sulčių stiklinės žymiai greičiau išalksite nei suvalgę tiesiog nuluptą apelsiną.
- Virimą (skrudinimą) aliejuje pakeiskite kepimu beveik sausoje keptuvėje. Riebalais permirkę produktai nepasižymi itin ryškiu skoniu, o kartu ir garantuoja didžiulį kiekį kalorijų ir dar greičiausiai skrandžio veiklos sutrikimus. Pasistenkite naudoti mažiau aliejaus kepdami. Sparčiai ateinanti tendencija – kepti beveik sausoje, vos aliejumi sudrėkintoje keptuvėje.
- Atvežtinis, egzotinius vaisius ir daržoves keiskite į sezoninius, vietinius. Sezoniniuose vaisiuose ir daržovėse išlieka žymiai daugiau vitaminų, nei atvežtiniuose, kurie dažniausiai skinami dar neprinokę, kad ištvertų atvežimo laikotarpį ir dar atrodytų patraukliai parduotuvės lentynoje.
- Grietinę pakeiskite graikiniu jogurtu. Lengvas, natūralus jogurtas ne tik sumažins kalorijų skaičių jūsų patiekaluose, bet ir praturtins juos naudingaisiais baltymais.
- Cukrų kavoje pakeiskite cinamonu. Organizmui visiškai nepageidaujamą cukrų pakeiskite cinamonu. Šaukšelis cinamono suteiks naujų spalvų kavai, o jūs ne tik pagerinsite kavos skonį, bet ir neterškite savo organizmo visiškai nenaudingu cukrumi.
- Bulvių traškučius pakeiskite kukurūzų spragėsiais. Jei jaučiate poreikį užkandžiauti žiūrint filmą ir norisi kažko sūraus, rinkitės kukurūzus su druska vietoj riebaluose virtų bulvių traškučių su daugybe maisto priedų.
- Baltus ryžius pakeiskite rudaisiais. Ryžiuose yra maistingų medžiagų, skaidulų, tad rinkitės nevalytus, naudingus ryžius.
- Sausus pusryčius pakeiskite avižiniais dribsniais. Įprastuose sausuose pusryčiuose gausu cukraus, spraginant kviečius, kukurūzus ar ryžius jie praranda dalį maistinių medžiagų, yra greičiau suvirškinami. Rinkitės avižas pusryčiams, kurios turi daugybę maistinių medžiagų (tarp kurių ir kalis, magnis, cinkas, geležis, fosforas, B grupės vitaminai) be to, suteikia ilgesnį sotumo jausmą, tad ne taip greit užsinorėsite vėl užkandžiauti ir lengviau sulauksite pietų.
- Jei įmanoma, kelionę į darbą automobiliu pakeiskite važiavimu dviračiu ar ėjimu. Taip ne tik sutaupysite, bet ir sudeginsite papildomų kalorijų ir pagerinsite savo nuotaiką (tyrimais įrodyta, kad net ir neilgas važiavimas dviračiu gali paskatinti endorfinų išsiskyrimą).
- Pietaudami darbe, pusfabrikačius keiskite į namie paruoštą maistą. Greitas maistas, pusfabrikačiai, pirktinės salotos, bandelės – tai bene dažniausiai skubančių žmonių pietums darbe pasirenkamas maistas. Maža maistinė vertė, didelis kalorijų, kurių negalėsite sudeginti sedėdami biure skaičius, abejotina maisto kokybė ir šviežumas – tai nesunkiai galite iškeisti į pilnavertį, kokybišką maistą, kuris suteiks energijos likusiai darbo dienai. Pasiruoškite pietus į darbą namuose. Tam puikiai tiks salotos (padažą dėkite į atskirą indelį, kad salotos būtų kuo šviežesnės jas valgant), sumuštiniai su pilno grūdo duona, avokadas, daržovės, gamintos vakarienės likučiai.
- Ant duonos tepkite ne sviestą, o prinokusį avokadą. Avokadas itin naudingas dėl gerųjų riebalų, turi daug vitaminų (A, B1, B2, B6, C, D, E, G, K) ir maistinių medžiagų (kalio, kalcio, geležies, taip pat karotino, biotino ir lecitino), polinesočiųjų riebalų rūgščių, jis mažina cholesterolio kiekį ir tirpdo nereikalingus riebalus.
- Batams pirkti rinkitės vakarą, ne rytą. Vakare pėdos paprastai yra 5-10% didesnės nei ryte, todėl ryte įsigyti batai, greičiausiai nuvils nuospaudomis ant kulnų ar pirštų vakare.
- Vietoj skutimosi putų naudokite plaukų kondicionierių. Tai sušvelnina plaukelius, padeda nuskusti lygiai taip pat švelniai, nesudirginant odos ir yra gerokai pigesnis, nei moteriškos skutimosi putos ar kremas. Galite rinktis kad ir patį paprasčiausią kondicionierių plaukams.
- Vietoj vaisinio jogurto rinkitės natūralų. Vaisiniuose jogurtuose parduodamuose prekybos centruose yra itin didelis kiekis cukraus. Cukrus, kaip žinia, ne tik virsta riebalais kūne, bet ir pažeidžia imuninę sistemą, blokuoja vitamino C patekimą į ląsteles, mažina mineralų kiekį organizme, kenkia smegenims, slopina mąstymą. Jei norite jogurto, rinkitės natūralų, geriausią graikišką su didesniu kiekiu baltymų. Jei jums itin nepatinka jo skonis, galite įdėti šiek tiek medaus ar šviežių ar šaldytų uogų.
- Pyragą ar tortą keiskite į želę. Jei norisi ko nors saldaus, drąsiai galite leisti sau pasimėgauti namine žele. Ją pasigaminti labai nesudėtinga, galite prigalvoti įvairiausių receptų, naudojant vien namines vaisių ir uogų sultis ir želatinos grūdelius. Želatinoje yra odai kaulams, sausgyslėms, sąnariams itin reikalingo kolageno, amino rūgščių, baltymų. Taip pat želatina gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje stiprinti imunitetą ir didinti organizmo atsparumą.
- Vietoj ledų rinkitės šaldytą bananą. Jei karštą vasaros dieną norite atsigavinti saldžiais ledais, vietoj riebios grietinėlės, geriau rinkitės šaldytą bananą. Skonis jūsų tikrai nenuvils, o ir kalorijų gerokai mažiau suvartosite.
- Dirbant kompiuteriu rinkitės ne lovą, o darbo stalą. Tai ne tik leis labiau susikaupti ir išvengti kaklo skausmų, bet ir užkirs kelią miego sutrikimams. Apie tai daugiau kalbėjome straipsnyje apie nemigą.
- Darbus naktį palikite rytui. Ko gero ne veltui sakoma, kad rytas protingesnis už vakarą. Jei turite neatliktų darbų, geriau nusistatykite žadintuvą anksčiau, kad spėtumėte juos atlikti ryte, šviežia galva. Taip ne tik sugaišite mažiau laiko, bet ir nesutrikdysite miego ritmui. Siekiant išvengti miego sutrikimų, labai svarbu turėti miego rutiną ir bent jau gultis kasdien panašiu metu.
- Užrašykite mintis, kurios sukasi galvoje, vietoj nuolatinio galvojimo. Nesvarbu, ar tai idėjos, ar problemos – užrašykite mintis, kurios neduoda jums ramybės.
- Rinkitės juodą šokoladą vietoj pieninio. Juodame šokolade yra kofeino, todėl jis veikia kaip stimuliantas, t.y., suaktyvina smegenų veiklą. Jame mažiau cukraus ir mažiau kalorijų nei pieniniame. Taip pat juodas šokoladas gali sumažinti širdies ligų tikimybę.
- Sėkmę planuokite 1-2 metams, vietoj 5-mečio planų. Šiais laikais pasaulis keičiasi labai greitai, nuolat atsiranda naujos galimybės, nauji verslai, naujos idėjos, naujos specialybės. Tad tikslai penkiems ar 10-čiai metų į priekį atėjus laikui gali tapti nebe aktualūs. Jei nesate tikras, ko norite, tiesiog nuoširdžiai sau atsakykite į klausimą: „Kaip atrodo ideali eilinė mano diena?“, „Kaip aš noriu jaustis?“, „Su kokiais žmonėmis aš noriu bendrauti?“, „Kokią įtaką noriu daryti kitiems ar visuomenei?“
- Būkite čia ir dabar. Mūsų galvoje nuolat ūžia šimtai minčių, planų, rūpesčių, kurie trukdo mums mėgautis akimirka ir sąmoningai gyventi dabartyje. Mėgaukitės tuo ką, darote, kur esate. Išgyventos akimirkos negrįžta. O galvodami apie praeities nesėkmes ar ateities rūpesčius praleidžiame tą nuostabų dabarties momentą. Būkite čia ir dabar. Plačiau apie sąmoningumą skaitykite kitame mūsų straipsnyje: Sąmoningumas, kas tai ir kokia jo reikšmė jūsų gyvenimui?