Pogulis tai gana kontraversiškai vertinama, vieniems neatsiejama, kitiems vengtina dienos dalis. Vieni žmonės neįsivaizduoja savo dienos be galimybės nusnūsti bent pusvalandį popiet, kiti, atvirkščiai, keletą kartų išbandę pastebėjo, kad tai atima energiją likusiai dienos daliai, bei žymiai apsunkina grįžimą prie darbų. Tad kaip iš tiesų veikia pogulis, kiek reikia miegoti ir kodėl užsienio spaudoje tai dažnai vadinama „energijos miegu“?
Ką gausite iš skirtingo pogulio laiko?
Pogulio miegas gali atgaivinti mintis, paskatinti kūrybiškumą, padidinti intelektą ir netgi prailginti gyvenimo trukmę. Nuolat skubančioje ir retai kokybišku nakties miegu galinčioje pasidžiaugti visuomenėje, pogulis vis dažniau pripažįstamas kaip sveikos gyvensenos dalis, kartais netgi praktikuojama kai kuruose biuruose.
10-20 minučių
Pasak ekspertų, tai idealus laikas energijai ir žvalumui padidinti. 10-20 minučių paprastai neleidžia pasinertį į gilųjį miegą ir organizmas išlieka lengvo miego stadijoje. Tai padeda lengviau pabusti, atsikelti ir greičiau grįžti prie darbų.
30 minučių
Kai kurie tyrimai rodo, kad 30 minučių gali sukelti būseną, vadinamą miego inercija tai šiek tiek pagirias primenantis jausmas, kuris tęsiasi bent 30 minučių ir pasireiškia sunkumais keliantis, energijos trūkumu, mieguistumu ir nuovargio jausmu. Praėjus šiai fazei, paprastai pasireiškia energiją atstatančioji pogulio nauda.
60 minučių
60 minučių trunkantis miegas labai naudingas atminčiai. Jis gali reikšmingai pagerinti faktų, vardų, veidų įsiminimą. 60 minučių trunkančio miego metu pasineriama į giliojo miego fazę. Deja, taip pat gali pasireikšti miego inercija ir sunkumai prabundant ir atgaunant budrumą.
90 minučių
Tai pilnam miego ciklui pakankamas laikas. Jo metu pasinersite tiek į lengvą, tiek į gilųjį miegą. Tai gerina emocinę ir procedūrinę atmintį (pvz., važiavimas dviračiu, grojimas pianinu) bei kūrybiškumą. Paprastai po 90 minučių miego nebepasireiškia miego inercija, tad nebeturėtų kilti sunkumų pabundant.
Miego dienos metu nauda
Skirtinga pogulio trukmė gali suteikti skirtingų naudų. Pavyzdžiui, greitam energijos atgavimui prigulkite 10-20-čiai minučių. Kognityvinei atminčiai gerinti labiausiai pasitarnaus 60 minučių miegas. 90 minučių turėtumėte pamiegoti, jei norite pagerinti kūrybiškumą bei emocinę ir procedūrinę atmintį.
Pogulis yra efektyvesnis nei kofeinas
Tyrimai rodo, kad 10-15 minučių pogulio miegas gali suteikti daugiau energijos nei puodelis kavos. Tyrėjams palyginus ilgesnio nakties miego, puodelio kavos ir 15 minučių pogulio poveikį žmogaus efektyvumui – pogulis buvo ryškus laimėtojas. Pogulis gali reikšmingai atgaivinti kūną ir mintis ir jo poveikis tęsiasi gerokai ilgiau nei kofeino.
Net ir trumpas pogulis turi reikšmingą poveikį sveikatai
Daugybė tyrimų atlikta norint nustatyti pogulio ir geros savijautos ryšį. Viename tyrime nustatyta, kad suaugę žmonės, kurie miegojo pogulio bent 3 kartus per savaitę ne mažiau nei po 30 minučių sumažino riziką mirti nuo širdies ligų 37%. Britų tyrimas atskleidė, kad vien mintis, jog greit galėsite prigulti pogulio sumažina kraujo spaudimą. Kitos pogulio naudos apima sumažėjusį stresą, mažesnę širdies smūgio, insulto, diabeto ir viršsvorio riziką.
Jei tik turite galimybę, neabejokite ir pasirinkite pogulį vietoj puodelio kavos. Štai keletas patarimų, kad gautumėte maksimaliai naudos iš pogulio:
- Laikas. Pasak miego ekspertų, daugiausia naudos iš miego dienos metu gausite, jei prigulsite santykinai trumpam laikotarpiui. Trumpas miegas leidžia panirti tik į negilaus miego fazes, tad nėra sudėtinga atsikelti ir grįžti prie darbų, neprarandant produktyvumo. Mažiau nei 20 minučių visiškai pakankami pagerinti nuotaikai, koncentracijai, žvalumui ir motoriniams įgūdžiams.
- Vieta. Susiraskite tylią ir tamsią vietą kokybiškam poguliui. Triukšmas ir įvairūs trukdžiai gali trukdyti užsnūsti ir kokybiškai pailsėti, siekiant atgauti jėgas. Jei neturite galimybės pailsėti tamsioje tyloje, tuomet pasinaudokite ausų kištukais ir miego akiniais.
- Atsigulkite. Nors įmanoma užmigti sėdint, vis tik žymiai greičiau užmigsite ir geriau pailsėsite atsigulę.
- Pasinerkite į pogulį mintimis. Jei norite greitai užmigti ir iš tiesų pasimėgauti pogulio naudomis, pasistenkite apie nieką negalvoti, juolab apie darbus, kuriuos turite padaryti atsikėlę. Jei nepavyksta lengvai to padaryti, išbandykite keletą meditacijos technikų, kurios gali padėti.
- Nesigraužkite. Mokslas jau ne kartą įrodė, kad pogulis yra ne tik natūralus procesas, tačiau ir labai naudingas. Nesigraužkite, kad atsigulate pamiegoti vietoj to, kad padarytumėte kažką naudingo. Jūs jau darote daug dėl savęs ir dėl savo produktyvumo atsikėlus.