Turbūt nėra moteriškesnės avalynės už aukštakulnius. Galime sakyti, ką norime ir ieškoti alternatyvų, bet paprasta tiesa yra ta, kad aukštakulniai moters spintoje yra nepakeičiami. Kad ir kaip ten bebūtų, moteriškos elegancijos įsikūnijimas – aukštakulniai, turi ir trūkumą. Neretai jie gali būti nepatogūs, bet tokia problema iškyla nebūtinai dėl to, kad prasti batai, bet labiau dėl to, kad jie buvo netinkamai išsirinkti.
Taigi, šiame straipsnyje supažindinsime jus su populiariausiais aukštakulnės avalynės tipais ir jų privalumais bei trūkumais. Turėdamos tokias žinias galėsite tiksliau išsirinkti tai, kas bus gražu ir patogu.
Pirmiausia – kulniuko tipas
Prieš pradedant rinktis pačių batelių tipą, reikėtų pasakyti, kad visų tipų aukštakulniai gali turėti vieną iš kelių kulniuko, dar vadinamo pakulne, rūšių. Jos gali būti skirstomos pagal formą ir aukštį. Pagal formą:
- Smailios formos kulniukas – liaudiškai kartais pavadinamas špylke. Tai klasikinio dizaino sprendimas, bet, jeigu smailus kulniukas yra aukštas, gali būti kiek sudėtingiau su kuo vaikščioti.
- Storas kulniukas – moderniame aprangos stiliuje ir tokie bateliai puikiai tinka prie klasikinio stiliaus, tačiau dėl storo kulno bus lengviau ir paprasčiau su jais vaikščioti.
- Kūgio formos kulnas – jis būna aukštas ir siaurėjantis, su jais patogiau vaikščioti nei su smailiais.
Pagal aukštį:
- Žemi – iki 5cm;
- Klasikiniai – 7-8cm;
- Aukšti – 8-10cm;
- Žudikiški – 10+cm
Platformos
Pirmasis aukštakulnių tipas, kurį norime išskirti – platformos. Nemaišykite jų su platforminiais aukštakulniais, čia turime omenyje paprastas platformas. Tai yra aukštakulnis batelis, kur kulnas iškyla vientisai su visu batu ir nėra papildoma, priklijuojama dalis. Tai yra vasariškas, šilto oro batelis, mat platforma dažnai atidengia pirštus. Kadangi vieni jie gali kiek apsunkinti ir padidinti koją, juos rekomenduojama avėti prie suknelių arba ilgo sijono (maxi).
Stiletai
Tai turbūt aukščiausi iš visų ir tikrai labiausiai išsiskiriantys aukštakulniai bateliai. Jų skiriamasis bruožas yra išlenkta pado forma bei be galo aukštas, siauras kulniukas. Įspūdingiausio aukščio stiletų pakulnė gali viršyti net gi 20cm, tačiau praktiškai nešioti aukštesnius nei 12cm kulniukus bus labai sudėtinga. Dažniausiai tokius batus moterys renkasi avėti tada, kai nori pabrėžti kojų grožį, kojų įdegį ir linijas.
„Pumps“
Angliškais (tarptautiniais) terminais batelius įvardiname todėl, kad taip juos pažinsite ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Jeigu kažką norėsite įsigyti iš užsienio – galėsite tai padaryti nesunkiai. Pumps yra klasikiniai aukštakulniai bateliai su dideliu pado nuolydžiu ir 5-8cm aukščio siauru kulniuku. Priekis beveik visada būna smailėjantis. Tai turbūt dažniausiai avima aukštakulnių rūšis, kuri tinka visada ir kiekvienai moteriai.
Su dirželiu
Tokių aukštakulnių skiriamasis bruožas yra aplink čiurną apsivejantis dirželis. Dažniausiai tokie aukštakulniai kombinuojami su progine apranga – suknelėmis, sijonais ir panašiai. Visgi, galima rasti modelių ir derinių, kada jie tiks ir paprastesniam nešiojimui, bet tai padaryti tikrai nėra super lengva užduotis. Dirželis leidžia jaustis patogiau ir lengviau vaikščioti net tada, kai turite aukštą kulną.
Aukštakulnės šlepetės
Aukštakulnės šlepetės (angl. mules) yra įsispiriamos atviro tipo basutės/šlepetės. Dažniausias jų išskirtinis bruožas apart apsiavimo būdo – dviems pirštams skirta skylutė bato priekyje. Tokius aukštakulnius moterys nešioja šiltuoju metų laiku.
Korseto tipo
Taip vadinami dėl to, kad abi bato pusės yra surištos tarpusavyje – taip pat, kaip būna su korsetu. Tokio tipo aukštakulniai gali priminti sandalus bei atidengia pirštus.
Oksfordo batai
Tai yra klasikinis, retro įvaizdį turintis aukštakulnių batelių tipas. Jie išsiskiria savo, kiek senovinius batus primenančiu dizainu ir kūginės formos kulną. Tokie batai dera prie spalvingos aprangos, sijonų, bet taip pat ir trumpesnių kelnių ar švarko.