Šlapimo tyrimai yra vienas iš svarbiausių ir išsamiausių būdų, kaip sužinoti daug informacijos apie žmogaus sveikatos būklę. Būtent dėl to juos vertėtų atlikti ne tik tada, kai jaučiate rūpesčių keliančius simptomus, bet ir profilaktiškai. Iš šio tyrimo galima sužinoti apie uždegimus, ligas bei įvairių organų veiklos sutrikimus. Šlapimas gali įspėti apie inkstų bei kepenų ligas, infekcijas, navikus, diabetą, virusinį hepatitą ir kitas sveikatos problemas. Dėl tokio plataus spektro šlapimo tyrimą turint abejonių pasidaryti verta visuomet.
Kada verta atlikti šlapimo tyrimą?
- Profilaktinis šlapimo tyrimas. Be abejonės, savo sveikatą turime prižiūrėti ir tada, kai jaučiamės sveiki, kad būtų galima anksčiau pastebėti įvairius susirgimus, kurie nepasireiškia akivaizdžiais simptomais. Tokiu būdu bus galima pastebėti ligas ankstesnėse jos stadijose ir pradėti gydymą.
- Sergant virusinėmis ligomis, uždegimais. Tai viena dažniausių priežasčių, kodėl atliekame šlapimo tyrimus – peršalus, turint virusinę ligą ar uždegimą šlapimas padės tiksliai nustatyti, kokia liga sergama.
- Saugiam nėštumui. Kad būtų galima stebėti motinos būklę ir užtikrinti vaisiaus saugumą nėščiosioms rekomenduojama tyrimus atlikti kiek dažniau negu įprastai.
- Lytinių ligų nustatymui. Per šlapimo tyrimą galima sužinoti, ar žmogus yra užsikrėtęs lytinėmis ligomis bei atlikti narkotinių medžiagų testą.
- Esant inkstų ligų tikimybei. Šlapimo tyrimas parodys inkstų funkcionavimą, lėtinį inkstų nepakankamumą, kitas inkstų ligas.
- Šlapimo pakitimai. Sveiko žmogaus šlapimas turėtų būti skaidrus, neutralaus kvapo, todėl jeigu pastebite įtartinus pakitimus, vertėtų kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimą. Šlapimo pakitimai gali būti: spalva, kvapas, padažnėjęs poreikis šlapintis, skausmas, šlapimo nelaikymas, taip pat kraujas arba gleivės kartu su šlapimu. Kartais šlapimo spalva gali pakisti, patamsėti (tapti rausva arba oranžine) ir priklausomai nuo mitybos, tam tikrų produktų (burokų, morkų). Kuo šlapimas skaidresnis, tuo didesnė tikimybė, jog geriate pakankamai skysčių, o tai visuomet yra pagirtina.
Kai atliksite tyrimą, rezultatą, jog sergate viena ar kita liga, gausite ne iš karto. Tiriant šlapimą atsižvelgiama į įvairius rodiklius, kurių padidėjimas (sumažėjimas) gali reikšti vienokią ar kitokią ligą. Įvertinęs šiuos rodiklius diagnozę jums pasakys gydytojas.