Vienintelis pastovus dalykas, kalbant apie gyvenimą yra tai, kad jis keičiasi. Pokyčiai gyvenime yra neišvengiami, nepriklausomai norime mes to, ar ne. Nesvarbu, ar pokyčiai ateina iš vidaus, ar iš išorės, dažniausiai jie priverčia susimąstyti, kaip gyvenate savo gyvenimą. Džiugu, jei patys nusprendėte, kad norite pakeisti savo gyvenimą. Pateikiame keletą patarimų, kaip pakeisti gyvenimą į gerąją pusę ir pajusti realius šių pokyčių rezultatus savo savijautoje, nuotaikoje, energijos kiekyje ir bendrai pagerėjusioje gyvenimo kokybėje.
Suraskite savo gyvenimo prasmę ir išsigryninkite prioritetus
Jei dar nežinote, kokia jūsų gyvenimo prasmė ir kuo norėtumėte labiausiai didžiuotis paskutinėmis gyvenimo dienomis, skirkite pakankamai laiko, kad tai išsiaiškintumėte. Iš pradžių susirašykite, kokie dalykai jums yra svarbūs. Taip išsigryninsite prioritetus. Tada juos surašykite mažėjimo tvarka. Labai svarbu, kad patys sau nuoširdžiai atsakytumėte, kas yra pirmas, antras, trečias ir kiti jūsų prioritetai. Tai leis lengviau priimti įvairius sprendimus ateityje, kokybiškiau planuoti ir praleisti laiką bei jaustis gyvenant prasmingesnį gyvenimą. Ieškodami gyvenimo prasmės, paklauskite savęs, kas jums suteikia daugiausia džiaugsmo? Gyvenimo prasmė suteikia gyvenimui tikslą, kryptį, kurios link galite judėti. Neturint gyvenimo prasmės ir aiškaus galutinio tikslo, galite pastebėti, kad nejudate į priekį, netobulėjate ir nieko, iš tiesų džiuginančio nepasiekiate.
Svajokite, išsikelkite tikslus ir planuokite
Svajonės pildosi, todėl svajokite drąsiai. Sakoma, kad jei jūsų svajonės jūsų negąsdina, vadinasi jos per mažos. Įsivaizduokite, kaip norėtumėte gyventi po 1, po 5, po 10 ar po 20 metų. Gerai tai apsvarstykite ir kuo ryškiau įsivaizduokite įvairias detales – kur gyvenate, su kuo, ką veikiate, kokia aplinka ir kokie žmonės jus supa, kas jums teikia džiaugsmo. Paverskite šias svajones tikslais. Paimkite popieriaus lapą ar užrašų knygelę ir užsirašykite savo tikslus. Ilgalaikius, trumpalaikius, tarpinius. Daugiau apie tikslų sudarymą galite paskaityti šiame straipsnyje: Kodėl svarbu nusistatyti tikslus ir kaip tai padaryti?. Susiraskite namuose gerai jums matomą vietą, ir ten pasidarykite tikslų lentą. Joje užrašykite, ar smeigtukais prisekite didžiausias savo svajones. Matydami kiekvieną dieną savo svajones ir tikslus, žinosite, kuria kryptimi turite judėti ir greičiau jas įgyvendinsite. Nebijokite, kad jas kas nors pamatys – juk tai jūsų didžiausios svajonės, turite daryti viską, kad jų pasiektumėte, juk kai pasieksite tai, bet kokiu atveju dauguma aplinkinių apie tai sužinos. Tad visiškai nėra ko gėdytis savų tikslų ir svajonių. Dažnai kaip tik išsakymas artimiausiems žmonėms dar labiau motyvuoja ir įpareigoja įgyvendinti ir nepasiduoti.
Pamilkite save
Vienintelis žmogus, galintis iš tiesų pakeisti jūsų gyvenimą, esate jūs. Jei iki šiol dar nepamilote savęs, nustokite save kritikuoti, kaltinti, pykti ar graužtis – tiesiog priimkite save tokį, koks esate. Galbūt tam reikės specialisto pagalbos, ar keletos gerų knygų, tačiau patikėkite, savęs pripažinimas ir priėmimas tokio, koks esate yra vienas svarbiausių žingsnių link laimingesnio, geresnio gyvenimo. Jūs esate vienintelis žmogus žemėje, nuo kurio niekada nepabėgsite ir su kuriuo turėsite nugyventi visą gyvenimą, norite to ar ne. Tad patikėkite, geriau norėti. Mylėdami save, daug labiau mylėsite ir aplinką, gyvenimą, kiekvieną akimirką. sutaupysite daug nemalonių ir neproduktyvių savigraužos, savikritos akimirkų. Neatidėliokite to ir kuo greičiau susitaikykite su savo artimiausiu ir amžinu pakeleiviu – savimi.
Gyvenkite kiekvieną akimirką
Dauguma žmonių visą gyvenimą gyveną kažko laukdami – kol užaugs ir turės daugiau laisvės, kol pabaigs universitetą ir nebereikės mokytis, atostogų, kol susiras gyvenimo partnerį, kol uždirbs daugiau pinigų, kol įsigys nuosavą namą, kol užaugs vaikai, po to, kol aplankys vaikai ir taip toliau. Žmonės net nesusimąsto, kad jų dienos lekia nuolat kažko laukiant. Tiksliau – nuolat laukiant laimės. Ir atėjus tai lauktai laimei, pamatote, kad vėl atsirado kitų „trūkumų“, kuriuos išsprendus jau būsite laimingi ir vėl laukiate. Taip užstringate nuolatiniame laimės laukime. Noras pakeisti gyvenimą atsiranda iš noro būti laimingu. O laimė yra proto, ne kūno būsena. Tad jei norite būti laimingi, tiesiog būkite. Nuspręskite, kad būsite laimingi ir neleiskite sau galvoti kitaip. Dažniau mėgaukitės dabartimi. Įvertinkite, kiek nuostabių dalykų, žmonių jus supa. Kiek daug turite už ką padėkoti ir kuo pasigrožėti. Mėgaukitės tuo kiekvieną akimirką, kai tik galite sau tai leisti. Iš pradžių darykite tai sąmoningai. Jei tik nesate užsiėmę daug dėmesio reikalaujančiais darbais, stenkitės „būti akimirkoje“. Grožėkitės aplinka, džiaukitės, kad esate sveiki, būkite dėkingi už tai, ką turite. Greitai buvimas dabartyje, o ne problemų svarstymas taps įpročiu.
Planuokite kiekvieną dieną
Nors iš pradžių tai gali pasirodyti kaip daug laiko atimanti veikla, greitai pastebėsite, kiek naudos ji duoda. Pamirškite gerokai mažiau dalykų, visuomet žinosite, kur kokiu metu turite būti, ar ką veikti, o svarbiausia – gerokai padidinsite savo efektyvumą atlikdami konkrečias užduotis, o nesiblaškydami ir pamatysite, kad galite rasti laisvo laiko sportui, poilsiui, meditacijai, laikui su draugais ir panašiai.
Anksčiau atsikelkite
Kelkitės anksčiau, geriausia apie 6:00 valandą ryto. Nors išsiropšti iš lovos pirmomis dienomis nebus lengva, tačiau tuo metu lengviausia laiką skirti tik sau. Ankstyvomis valandomis ryte dar neturite niekur skubėti, aplinkui tylu ir ramu, bei niekas neblaško jūsų ramybės. Skirkite šį laiką mankštai, kuri tikrai geriau pabudins kūną, nei kavos puodelis, susidėliokite dienos planus ir prioritetus, pamedituokite, paskaitykite saviugdos ar kito pobūdžio jus įkvepiančią knygą ar straipsnį (žinoma, kalbame ne apie populiariąją žiniasklaidą). Pasistenkite, kad pirmoji valanda ryte būtų įkvėpimas, puiki pradžia energingai ir produktyviai dienai. Jei guodžiate save, kad esate pelėda ir rytais jums labai sunku, nesijaučiate pailsėję ir negalite tinkamai „funkcionuoti“, susimąstykite, ar nebėgate nuo gyvenimo, ieškodami pasiteisinimo, kodėl jo nepagerinti. Viena valanda ryte tikrai iš esmės nepakeis jūsų miego ritmo ar poilsio kiekio. Jei tikrai nepasiilsite pakankamai, pradėkite eiti anksčiau miegoti. Daugiau patarimų, kaip atsikelti anksčiau skaitykite ankstesniame mūsų straipsnyje: Kaip pagerinti miego kokybę ir atsikelti anksčiau.
Pradėkite sveikiau maitintis
Niekada nesijausite visiškai gerai, jei jūsų mitybos pagrindą sudarys riebus, sunkus, kaloringas, stipriai perdirbtas maistas. Nesiūlome staiga visko atsisakyti ir griebtis kitų kraštutinumų, tačiau žinoti keletą pagrindinių taisyklių, kaip maitintis sveikiau – tikrai verta. Plačiau apie sveiką mitybą kalbėjome šiame straipsnyje: Sveika mityba. Nuo ko pradėti? – jame rasite pagrindinius sveikos mitybos principus, pamatines maisto derinimo taisykles ir labiausiai jums kenkiančių produktų grupes.
Tikrai esate girdėję nemažai istorijų, kaip sveika mityba suteikia energijos, žmonės išgyja nuo įvairiausių ligų, kelis kartus pagerina savo gyvenimo kokybę ir panašiai. Tad kodėl nepabandžius visų šių naudų įnešti į savo gyvenimą? Sveika mityba tikrai nėra skirta vien tik svorio mažinimui. Jei vis dar guodžiate save, kad „mylite save tokį, koks esate“ – džiugu, tačiau gerai besijausdami ir trykšdami energija mylėsite dar labiau ir save ir aplinkinį pasaulį.
Meskite rūkyti
Nustokite teisintis, kad jums sunku, kad tai jus ramina, atpalaiduoja ar suteikia džiaugsmo. Cigaretės taip pat nėra vienintelis būdas pailsėti darbo metu ar susipažinti su žmonėmis vakarėlyje. Tiesiog gerbdami save, savo artimuosius, savo esamus ar būsimus vaikus, meskite rūkyti. Pasižymėkite kalendoriuje 3 ir 21 dieną po paskutinės cigaretės surūkymo dienos – jos sunkiausios, nes praėjus trims dienoms jausite didžiausią nikotino poreikį, tad labai svarbu išverti šią dieną nepalūžtant ir nukreipiant mintis. Praėjus 21 dienai galite save pasveikinti – jūs jau 90% laisvas žmogus. Beliko tik tvirtai pasiryžti atsisakyti pagundos, net jei tam ir pasitaikytų proga. Pasistenkite nežiūrėti į metimą rūkyti, kaip į didžiulį žygdarbį ar vos pakeliamą fizinę ir emocinę kančią. Tiesiog priimkite sprendimą, kad daugiau savęs nebenuodysite ir apie tai nebegalvokite, kol nėra būtina. Pleistrai, guma, saldainiai, elektroninės cigaretės tik stato jus į aukos vaidmenį. Iš tiesų – kai tik tvirtai pasiryšite mesti rūkyti, galima sakyti, kad jūs jau nugalėjote.
Ribokite alkoholį
Alkoholis blogina miego kokybę, didina antsvorį, trukdo susiformuoti raumenims, mažina vaisingumą, slopina smegenų veiklą, blogina odos būklę, silpnina imuninę sistemą, kenkia širdžiai, kepenims, kasai. Kitą dieną po išgertuvių trūksta energijos, galimai jaučiate galvos skausmą, pykinimą. Pagalvokite, kiek daug turėtumėte gauti, kad tai būtų verta šitokios žalos jums… Jei dar nesate pasiryžę visiškai su juo atsisveikinti, alkoholį palikite tik ypatingoms progoms.
Pradėkite sportuoti
Jei iki šiol to nedarėte, nebūtina staiga plėšytis 5 dienas per savaitę sporto salėje liejant prakaitą. Galite pradėti sportuoti namuose, teigiamą poveikį duos ir 20-30 minučių per dieną. Patarimai, kaip sportuoti namuose – Sportas namuose. Nuo ko pradėti ir kaip prisiversti? Jei nepavyksta prisiversti, užsirašykite į sporto klubą. Pradžiai itin gerai motyvuoja grupinės treniruotės. Pasiūla tikrai didžiulė, tad nesunkiai rasite pagal savo pasirengimą, aktyvumą, tipą (lieknėjimui, kūno dizainui, tvirtėjimui, lankstumui) tinkamiausią treniruotę. Jei labiau mėgstate sportuoti individualiai, paprašykite trenerio, kad sudarytų jums programą. Bent minimali disciplina leis nepalūžti sunkesniais momentais. Taip pat stenkitės daugiau judėti kitu metu – kai įmanoma stenkitės eiti, o ne važiuoti, dažniau lipkite laiptais, išeikite pasivaikščioti. Svarbu suvokti, kad sportas, kaip ir sveika mityba – visų pirma ne kūno grožiui, o gerai savijautai, sveikatai, energijai ir kokybiškam gyvenimui.
Susitvarkykite namus
Išmeskite / parduokite viską, kas nereikalinga. Pabandykite pritaikyti 12 mėnesių taisyklę – jei daikto ar drabužio nepanaudojote nė karto per 12 mėnesių, ko gero, jis jums nereikalingas. Taip pat, paimkite daiktus, dėl kurių abejojate prieš save ir paklauskite „ar man šis daiktas patinka, ar aš jį myliu?“ Jei negalite atsakyti teigiamai – ko gero šis daiktas taip pat jums nereikalingas. Kiekvienas daiktas namuose ne tik užima vietą, bet skleidžia ar pasiima tam tikrą energiją. Išmetę nereikalingus darbus, tvarkingai susitvarkykite kiekvieną namų kampelį. Netvarka aplinkoje labai didina vidinės netvarkos pojūtį. Nuvalykite dulkes, sutvarkykite visus stalčius ir lentynas. Atitraukite baldus ir švariai išvalykite grindis. Jūsų kvėpavimo takai, vidinis tvarkos ir ramybės pojūtis bei pasitenkinimas atlikus tokį darbą tikrai atpirks.
Atsikratykite savigraužos
Apgailestavimas ir gailėjimasis dėl praeities tik laiko jus nuo judėjimo pirmyn ir teigiamų pokyčių. Jei norite pakeisti gyvenimą, visų pirma atsikratykite jus laikančių inkarų. Aiškiai sau įvardinkite dėl ko gailitės, galite net užrašyti tai ant popieriaus ir sudeginti, arba užrašyti tai ant balionų ir paleisti į orą. Gailėtis galite tik dėl praeities. O ji jau praėjo. Tad pervadinkite savo klaidas pamokomis, sąmoningai nuspręskite, kad daugiau pasistengsite jų nebekartoti ir tiesiog jas paleiskite. Žinoma, jei galite ištaisyti, tuomet ištaisykite tai, dėl ko gailitės. O jei negalite, tuomet tiesiog pamirškite ir nebegrįžkite prie to. Jūs negalite pakeisti praeities, tačiau dabartis ir ateitis – tik jūsų rankose.
Padarykite tai, ką seniai norėjote
Galbūt jau kelintus metus vis kalbate, kad norite išmokti kokią nors kalbą, buriuoti, slidinėti? Ar vis sąžinės graužiami prisimenate, kad seniai žadate aplankyti senelius? Galbūt esate kam nors skolingi? O gal norėtumėte atsiprašyti seno draugo ir atnaujinti judviejų ryšį? Įgyvendinkite tai pagaliau ir nebesinešiokite kaip priekaišto ar priminimo, kuris vis atakuoja jūsų mintis ir vis verčia nusivilti savimi. Gyvenimas eina labai greitai. Kuo greičiau įgyvendinsite senus norus, tuo daugiau naujų svajonių galėsite sugalvoti ir įgyvendinti. Jau nekalbant apie tai, kad kai kurių dalykų (pvz., aplankyti senelių) padaryti daug kartų galite ir nebesuspėti. Taip pat pagalvokite, kiek jau praradote, kad nesimokėte to, ką norėjote, kiek jau galėjote padaryti ir patobulėti! Negaiškite daugiau nei minutės.
Ivertinkite savo socialinę aplinką
Ne veltui sako, kad jūs esate toks, kokie žmonės jus supa. Norite to ar ne, jūsų asmenybei, mąstymui, netgi veiklai didžiulę įtaką daro artimiausi žmonės jūsų aplinkoje – dažniausiai sakoma, kad esate 5 žmonių, su kuriais daugiausiai bendraujate vidurkis. Tad įvertinkite, kokie žmonės jus supa. Su kuo daugiau bendraujate ir praleidžiate daugiausia laiko? Kurie žmonės daro didžiausią įtaką jūsų gerai ar blogai savijautai? Kurie artimieji jus įkvepia, o kurie stabdo? Kad ir kokios senos draugystės ar net giminystės ryšiai jus jungtų, pasistenkite atsiriboti nuo jums kenkiančių žmonių. Jei nuolat būsite žmonių, kurie tempia jus žemyn aplinkoje, pačiam bus labai sunku pakeisti gyvenimą, įnešti į jį naujų spalvų ir mėgautis visiškai kita jo kokybe. Tuo tarpu, jei labiau puoselėsite ryšius su žmonėmis, iš kurių galite pasimokyti, su kuriais pabendravę jaučiate įkvėpimą, o ne nuovargį, pastebėsite, kaip lengviau bus įgyvendinti gyvenimo pokyčius ir dar greičiau tobulėti. Žinoma, nesakome, kad bus labai lengva nustoti bendrauti su senais draugas, ar giminaičiais, tačiau bent jau pasistenkite kiek įmanoma sumažinti bendravimą su arogantiškais, negatyviais, tobulėti ir keistis nenorinčiais žmonėmis.
Pakeiskite rutiną
Net ir mažiausi pokyčiai, kartais gali turėti nemažą poveikį. Pasistenkite pakeisti savo rutiną. Pasirinkite naują kelią į darbą, pietaukite kitoje vietoje, apsipirkite kitoje parduotuvėje, išbandykite naują kavinę, naują drabužių spalvą ar net stilių. Kiekvienoje situacijoje, kurioje anksčiau pasielgdavote automatiškai, per daug nesvarstydami, paklauskit savęs – ką aš galiu padaryti kitaip? Kažko naujo išbandymas gali tapti jūsų įpročiu!
Kontroliuokite neproduktyviai praleidžiamą laiką
Dažniausiai laikas praskrenda be jokio realaus ar naudingo rezultato naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis. Kompiuteriai, išmanieji telefonai, televizoriai – didieji laiko vagys. Pagalvokite, kiek laiko praleidžiate naršydami internete, peržvelgdami socialinius tinklus ar žiūrėdami televizorių. 2016 m. Verslo žinių duomenimis, prie skirtingų žiniasklaidos kanalų vidutiniškai žmogus praleidžia 96 valandas per savaitę. Pabandykite pagalvoti, kokią naudą iš informacijos (radijo, televizijos, interneto, socialinių tinklų) gavote už praėjusios savaitės iššvaistytas 96 valandas. Tai net 208 paros nepertraukiamos ir dažniausiai ne naudingos informacijos per metus, kuri užima jūsų minčių, idėjų, darbų vietą. Tai kontroliuoti gali padėti pakankamai griežta dienotvarkė – jei nepaliksite laiko, skirto ne darbams, kokybiškam poilsiui, laikui su šeima, namų ruošai, sportui, rūpinimuisi savimi, bendravimui su draugais, tobulėjimui – jo neliks ir beprasmiškam informacijos gaudymui.
Išeikite iš savo komforto zonos
Be abejonės, jei ruošiatės daryti, ar jau darote aukščiau aprašytus dalykus, jūs ir taip jau viena koja esate išlipę iš komforto zonos ir siekiate ar įgyvendinate pokyčius. Tačiau pasistenkite pažvelgti į tai šiek tiek giliau. Pažvelkite giliau savo baimėms į akis. Jei nuolat nusileidžiate įkyriam kolegai, ar jus išnaudojančiam vadovui – pasiryžkite to nebedaryti ir kitą kartą jiems tiesiog atsakykite „ne“. Bijote bendrauti su nepažįstamais žmonėmis – nueikite į renginį ar užsiėmimą, kur galėtumėte įveikti ir šią savo baimę. Nemėgstate savo darbo ir turite gerų idėjų, bet vis užstringate ties baime dėl galimų finansinių sunkumų? Pasikonsultuokite su specialistais, sudarykite planą ir realiai įvertinę galimybes, imkitės mėgstamos veiklos ir nebešvaistykite kančią keliančiame darbe daugiau nei vienos minutės.
Ignoruokite prieštaravimus jūsų pokyčiams
Net jei jūsų norimiems gyvenimo pokyčiams prieštarauja jūsų geriausias draugas, ar mama, prisidengę „tu man rūpi“ kauke, tik jūs geriausiai žinote, kaip norite gyventi savo gyvenimą. Būkite pasiruošę, kad tik nedaugelis žmonių priims ir palaikys jūsų norą keistis, ypač, jei pokyčiai yra ryžtingi ir dar labiau, jei bent kiek liečia juos. Jei norite pradėti savo verslą, turite būti pasiruošę įvairiausiems atkalbinėjimams, gąsdinimams neužtikrintumu ir idėjų neigimams. Jei norite pradėti sveikiau maitintis, nenustebkite, jei kiti į jus žiūrės skeptiškai, kals į galvą, kad be „cepelinų“ ar mėsos nebūsite sotūs ir sveiki ir t.t.. Svarbu yra žinoti, ko siekiate ir drąsiai eiti savojo tikslo link. Jei leisite kitiems daryti įtaką jūsų sprendimams ar veiksmams, greitai prarasite savo gyvenimo kontrolę ir gyvensite ne savo, o kitų gyvenimą.
Prisiminkite, aplinkiniai dažniausiai jus stabdo tik tuomet, kai patys bijo arba nesugeba kažko padaryt, nes jie gyvena savo baimėmis, be to tai sukelia jiems pavojų – jeigu jums padaryti vis dėl to pavyks, jie atsidurs nepatogioje situacijoje, kadangi tapsite kažkuo geresniais už juos, be to tai reikš, kad jie klydo. Tačiau neteiskite ir nepulkite dėl to žmonių, geriau parodykite gerą pavyzdį, nes darbai kalba patys už save, o žmones pakeisti be galo sunku.
Tik jūs turite galimybę priimti sprendimą, kaip pakeisite savo gyvenimą. Remdamiesi šiais patarimais, galite jį pakeisti į gerąją pusę ir ilgam. Tad ko laukti?